Küpros alustas Euroopa suurima kasiino kuurorti ehitamist

Küprose võimud teatasid selle aasta juuni alguses, et riik on otsustanud alustada uue kasiino kuurorti rajamist, mis peaks valmimisel saama Euroopa suurimaks kasiinokeskuseks ja olema kesksel kohal Vahemere saare strateegias luksuslikuks turismisihtkohaks saamisel.

Küprose president Nicos Anastasiades ütles projekti avamisel peetud kõnes, et kokku 550 miljonit eurot maksva projekti “Vahemere Unistustelinn” näol on tegemist Küprose ajaloo kõige suurema investeerimisprojektiga.

Ambitsioonikas projekt toob riigile ka uusi töökohti ja täidab Küprose eelarvet

Projekti elluviimine peaks lähematel aastatel Küprosele jooksvalt tooma 4000 töökohta aastas. Peale valmimist 2021. aastal peaks kuurort looma umbes 6500 uut töökohta ning hinnanguliselt meelitama Küprosele kuni 300 000 täiendavat külastajat aastas.

Näiteks eelmisel aastal külastas Küprost 3,65 miljonit turisti, kes kulutasid riigis olles enneolematult suure summa – 2,6 miljardit eurot. Küprose valitsus prognoosib, et rajatava kasiino kuurorti käive on juba teisel tegevusaastal ligikaudu 700 miljonit eurot ehk umbes neli protsenti Küprose SKT-st.  

“Meie riik on palju enamat kui lihtsalt atraktiivne päikese ja mere turismisihtkoht,” ütles Küprose president Anastasiades projekti avamise tseremoonial “Küprosel on olemas kõik eeltingimused saamaks piirkondliku ja miks mitte ka ülemaailmse tähtsusega reisisihtkohaks, pakkudes tõeliselt luksuslikku turismi ja vastutustundlikku mängimist.”

Eurotsooni liige Küpros sattus 2013. aastal finantskriisi, jättes mõned oma peamised pangad maksejõuetuks ja pidades rahvusvaheliste võlausaldajatega läbirääkimisi valusate pankrottide üle. Pärast finantskriisi, mis 5 aastat tagasi viis riigi peaaegu pankrotini, on Küprose majandus aga taas jalgadele tõusnud. Oma osa riigi majanduse taastumisel oli, pärast karmide kokkuhoiumeetmete kehtestamist Rahvusvahelise Valuutafondi ja Euroopa Liidu poolt, saadud 10 miljardi euro suurusel laenul. Saareriigi majandus peaks prognooside kohaselt kasvama järgmisel paaril aastal umbes 3,5 protsendi võrra aastas.

Kasiino kuurort, mis pakub kõigile külastajatele midagi

Macau Melco Internationali ja Küprose CNS Grupi koostöös valmivas kuurortis on 136 mängulauda, 1200 mänguautomaati ja 11 restorani olles esimene kasiino kuurort rahvusvaheliselt tunnustatud Küprose lõunaosas. Lisaks mängulaudadele ja mänguautomaatidele on kasiinode kompleksis veel ka suur viietärnihotell 500-toaga ja luksuslikud villad, kauplused, spordi- ja tervisekeskused ning amfiteater. Kogu kompleks asub 6000 ruutmeetri suurusel alal.

Konsortsiumile, kus Macau Melco International omab 70,74-protsendilist enamusosalust, on riigi poolt antud 30-aastane luba integreeritud kasiino kuurortide rajamiseks Limassoli lõunapoolsel rannikualal ning ühtlasi õigus luua neli satelliitkasiinot muudes kohtades üle kogu saare.

Macau Melco Internationali tegevdirektori Lawrence Ho sõnul on projekt tema firma esimene laienemine väljaspoole Aasiat.”Meie projekt aitab märkimisväärselt kaasa riigi jõupingutustele jätkusuutliku majanduskasvu ja tööhõive tõstmise nimel,” ütles Ho, kelle sõnul paneb valmiv kasiino Küprose maailma turismikaardile, meelitades endale külastajaid kogu maailmast.

Küprose suuruselt teises linnas Limassolis peaks ajutine kasiino avatama juba sellel aastal, samas kui satelliitkasiinod teistes linnades, sealhulgas pealinnas Nikosias, peaksid kõik tegevust alustama järgmisel aastal.Ajutine kasiino peaks külastajaid saarele meelitama kuni uue projekti valmimiseni olles “kõigest” 33 mängulaua, 242 mänguautomaadi ja VIP alaga.

Küprosest lahku löönud Põhja-Küprose Türgi Vabariigis on juba ammu olnud olemas tegutsevad kasiinod, kuid seda riiki tunnustab vaid Ankara. Mujal Küprosel on kuni tänaseni olnud suur mõju Kreeka õigeusu kiriku vastuseisul kasiinode rajamisele ja paljude Kreeka küproslaste hirmudel hasartmängude sotsiaalsete ohtude ees.