Hasartmängud Venemaal ja selle mõju Venemaa majandusele

Hasartmänguseadustega seotud tavaline etteheide paljudes maailma paikades on see, et need on väga segased. On mitmeid piirkondi, kus seadused pole üldse selged ja hasartmängude seadused on hall ala.

Sellist küsimust Venemaal ei ole, sest nende hasartmänguseadused on täiesti selged.

Venemaal on täiel määral keelatud interneti hasartmängud, nagu ka maapealsed hasartmängud kogu riigis välja arvatud neljas riigi piirkonnas. Ei tundu, et lähitulevikus selles osas midagi võiks ka muutuda, kuigi arvatakse, et paljud venelased jätkavad internetis mängimist.

Hasartmängust Venemaal ajalooliselt

1928. aastal, kui Venemaa oli Nõukogude Liidu koosseisus, keelati igasugused hasartmängud. See oli nii kuni 1980. aastate lõpuni. Mänguautomaadid legaliseeriti teatud kohtades 1988. aastal ning hasartmängude keelamine lõpetati järgmisel aastal täielikult.
Maapealsed kasiinod avati ning aastal 2002. tegutses neid üle 50 ainuüksi Moskvas.

Venemaa reaktsioon kasvavale hasartmängu probleemile

Kuna hasartmängude populaarsus tõusis ja reguleerimine oli vähene, võttis valitsus meetmeid selle tegevuse kontrollimiseks. 2006. aastal võtsid nad vastu seaduse, mis keelas igasugused online hasartmängud.

Kuni selle ajani võttis enamus internetis hasartmängupakkujaid Venemaa kliente rõõmuga vastu. Paljud neist jätkasid mängimist vaatamata sellele õigusaktile.

  1. aastal keelas Vladimir Putini võimu all olev Venemaa hasartmängu kogu riigis välja arvatud neli tsooni: Kaliningradi oblast, Krasnodar Krai, Altai Krai ja Primorsky Krai.

Vene kõrgema kohtu otsus 2012. aastal viis interneti hasartmängude keelu veel sammu edasi. kohus teatas, et internetiteenuse pakkujad peavad blokeerima interneti hasartmängude operaatorite veebisaite, et muuta venelastele teenustele juurdepääs võimatuks.

Interneti teenusepakkujad olid varem keeldunud seda tegemast ja isegi võitnud nende vastu algatatud kohtuvaidluseid, mis püüdsid neid jõustada, kuid see otsus ohustas neid nende tegevuslitsentside kaotamisega, kui nad poleks seda järginud

Hiljem aastal 2012 avalikustati Roskomnadzor. See on nimekiri, mis kirjeldab kõiki saite, mida Venemaa valitsus tunnistab ebaseaduslikuks. Sellel on mitmeid rahvusvahelisi hasartmängude operaatoritele kuuluvaid domeene, sealhulgas mõningaid suurimaid nimesid.

Selle tulemusena sulges mõned neist operaatoritest oma virtuaalseid uksed Venemaa klientidele.

Roskomnadzor sisaldab ka lehti, mis otseselt ei paku hasartmänguteenuseid; nad pakuvad teavet hasartmängudega seotud teemade kohta.

Ranged hasartmängude seadused annavad mõista, et  te rikute seadust, kui otsustate mängida internetis. Venemaal on arutelu selle üle, kas pokker kuulub selle seaduse alla, kuna väide on, et see on pigem oskusmäng, mitte õnnemäng, kuid kasiinomängud ja spordikihlvedude tegemine on kindlasti hasartmängude kategoorias ning selles osas mingit debatti või vaidlust ei ole.

Rangete seaduste mõju Venemaa majandusele

Vaatamata sellele, et Venemaa neljas piirkonnas on hasartmängud lubatud tähendab ülejäänud riigis kehtiv piirang seda, et Venemaa jääb hasartmängu maksudena kogutavast võimalikust tulust ilma.

Teiselt poolt võttes on selle mõju Venemaa majandusele keeruline hinnata, sest hasartmängude keelustamisel on ka positiivsed mõjud majandusele. Vähem inimesi langeb tõsiste probleemide küüsi ja nad püsivad töövõimelistena, mis toob riigile tööjõu maksudena ja kõrgema sisemajanduse kogutoodangu näol sisse täiendavat tulu.