Millised riigid Euroopas ei ole turistidele turvalised

Euroopa peaks olema maailma kõige turvalisem kontinent, vaid kaks Euroopa riiki on maailmas kõige ohtlikumate riikide seas (vastavalt Global Peace Indeksile), Ukraina ja Venemaal; samas kui kümnest kõige ohutumast riigist seitse on Euroopas.

Kuid keskmise reisija jaoks on mõnede Euroopa riikide seas suured pisikuritegude määrad. Võimalikud petturid ja petuskeemid on üsna tavalised Itaalias, Hispaanias ja Prantsusmaal. Me kõik teame, et sellised kuriteod toimuvad seal, kus on palju turiste.

Eriti Ida-Euroopa riigid, kannatavad endiselt hulgaliselt stereotüüpide ning kõrge kuritegevuse ja üldise ebaturvalisuse all. Üldiselt peetakse aga kõiki oma naaberriike ohtlikuks. Serblased ütlevad, et hullumeelne on puhata Rumeenias, samamoodi arvavad rumeenlased Bulgaariast, bulgaarlased Gruusiast jne. Paljuski on tegemist teadmatusega aga mõnikord ka rassismi nähtudega, sest üldiselt on kõik need riigid turistidele ohutud. Siiski on mõned riigid, kuhu reisides peaks olema veidi tähelepanelikum.

Ukraina

Ukraina sattus rahvusvahelise tähelepanu alla Euromaidani revolutsiooni tõttu, kus inimesed nägid soovisid oma korrumpeerunud presidenti võimult eemaldada ja oma valitsust Euroopa poole näoga vaatama suunata. Sellele järgnes Venemaa Krimmi annekteerimine ja sõda riigi idaosas, mis on toonud peamiselt negatiivset meedia tähelepanu. Kuid Ukraina on üks suurim riik Euroopas, nii et saate hõlpsasti olla kaugel konfliktipiirkondadest ja nautida riiki. Hoiduge loomulikult sõjapiirkonnast eemale ja rahutuste või protesti puhkedes pigem vältige Ukraina külastamist. Olulisem asi, mida tuleb silmas pidada, on taskuvargad ja petturid.

Valgevene

Valgevenel on kuidagi õnnestunud saavutada Euroopa ühe ohtlikuma riigi maine aga seda paljuski ebaõiglaselt. Jah, poliitilisi vabadusi te Ukrainast ei leia, kuid kui te austate ja kohtlete kohalikke inimesi väärikalt, näete seda riiki, mis on täis külalislahkeid ja sõbralikke inimesi, kes soovivad enamat kui lihtsalt teada saada, kust sa pärit oled ja miks sa külastad Valgevenet.

Kosovo

Paljude inimeste jaoks, kes kasvasid 1990. aastatel, on enamik sellest, mida nad Kosovost teavad, seotud Balkani sõjaga, mis hävitas piirkonna. Kuigi paljudel Kosovo naabritel – nagu Montenegrol ja Horvaatial – pole turistide vähese huviga mingeid probleeme on Kosovo reisijate poolt endiselt üsna puutumata, seda isegi nende puhul, kes võtavad Balkani riikides ette pikemaid reise.

Peamised asjad, mida Kosovos reisides meeles pidada, on mitte matkata märgistamata matkaradadel sest endiselt on oht astuda lõhkemata maamiinile ja jälgida värskeimaid uudiseid Kosovo ja Serbia piiri lähedal reisimisel. Samuti peaksite vältima Serbiasse sisenemist Kosovost, kuna see kujutab endast ebaseaduslikku riiki sisenemist Serbiasse.

Albaania

Mingil põhjusel on Albaania paljudel inimestel ettekujutluses ohtliku riigina. Kuigi on tõsi, et Albaania maffia on olemas on tegelikkus selle et maffia liikmed väljaspool Albaaniat.

Albaanias reisimisel kasutage tavalisi ettevaatusabinõusid. Ärge tarvitage liigselt alkoholi, olge ettevaatlik teed ületades (Albaania autojuhid on hullumeelsed!) ning jälgige oma asju. Soovitatav on öösel kõndimise asemel linnas kasutada taksot. Enne kraanivee joomist küsige alati kas see on ohutu, sest mõnes piirkonnas võib vett juua aga teistes tasuks juua pudelivett.

Rumeenia

Rumeenia on pikaajalise halva mainega, sest kõik rumeenia stereotüübid on seotud mustlastega ja kõiki mustlasi peetakse kurjategijateks. Kuigi on tõsi, et Rumeenias on palju mustlasi saate uurides hõlpsalt teada, kuidas kõik need stereotüübid põhinevad ainult rassismil ja kui põnevad on selle rändrahva kultuur, ajalugu ja inimesed.

Kasutage riigis ainult tavapäraseid ettevaatusabinõusid. Usaldage oma sisetunnet ja hoiduge kahtlastest inimestest ning ärge näidake end pururikka inimese ega kõndige joobnuna avalikus kohas.

Mõned üldised nõuanded kuidas reisides end turvaliselt tunda

Olge ettevaatlik, tähelepanelik, arukas, usaldage oma sisetunnet, ärge olge purjus või pilves (või vähemalt mitte siis, kui olete koos inimestega, keda te tõesti usaldate ja kohas, mida teate). Uurige informatsiooni koha kohta, kuhu reisite ning olge ettevaatlik tundlikel teemadel arvamuse avaldamisel ja järgige kohalikke tavasid.

Nende ettevaatusabinõude rakendamine muudab teie reisimise ohutuks peaaegu kõikjal. Ettenägematuid olukordi võib muidugi alati juhtuda, kuid need võivad ette tulla isegi siis kui olete kodus.