Euroopa riigid keelustavad online mängude aardekastid
2006. aasta aprillis esmakordselt online mängude tootjate poolt kasutusele võetud aardekasti süsteem on muutunud järjest levinumaks. Mängijad pole nendest kunagi olnud erilises vaimustuses. Viimaseks tilgaks karikasse sai Star Warsi Battlefront II mängu väljaandmine 2017. aasta lõpus. Mängijad hakkasid üha enam mängutootjatele ette heitma hasartmängude reklaamimist ja mängijate suunamist aardekastide ostmisele.
Alates 2017. aasta novembrist on valitsused, hasartmängutööstus ja mängijad avaldanud jõuliselt oma seisukohti aardekasti teemal, kusjuures arutelu keskmes on eeskätt, kas aardekastide kontseptsioon tuleks lugeda hasartmänguks või mitte.
Põhimõtteliselt on aardekastid mängusisesed virtuaalsed kastid, mis sisaldavad lisasisu. Isegi kui mängijad saavad iga aardekasti avamisega tasu (erinevalt kasiinomängudest) on mõned Euroopa valitsused deklareerinud, et need rikuvad hasartmänguseadusi. Hiljuti keelustasid Holland ja Belgia aardekastid.
Probleem aardekastidega
Aardekastidel on teatud omadused, mis teevad nad sarnaseks kasiinodes olevate mänguautomaatidega. Nad avanevad suurejooneliselt, mis mõjub mängijatele meelitavalt. Teiseks on aardekastidel olemas üllatusmoment, mis on suuresti samasugune kui kasiinomängudes. Aardekastid annavad juhuslikke auhindu, millest enamus on täiesti kasutu. Mõnikord on aga kastis väärtuslik ese, kutsudes sellega mängijaid siiski neid aardekaste ostma. Lisaks on neil kastidel kasiinomängudele sarnane “peaaegu võitmise” tunne.
Hollandi kehtestatud keeld
Mõistes, et videomängudes, millele noortel on lihtne juurdepääs, rakendatakse ohtlikke hasartmängu võtteid oli Holland esimene riik, kes keelustas aardekastid. Hollandi Mängudeameti poolt läbiviidud uuringu tulemusena anti riigi poolt mängutootjatele tähtaeg, mille jooksul tuleb kas muuta või eemaldada mängudest “sõltuvustunnet tekitav” aardekastide funktsioon.
2018. aasta aprillis teatas Hollandi Mängudeamet, et pärast 10 videomängu uurimist leidis ta nendest neli olevat sellist, mis rikuvad Ennustamise ja Mängude seadust. Avalduses teatas Mängudeamet, et nendes mängudes anti aardekastide sisu juhuslikult ja võite saab müüa väljaspool mängu. See asjaolu oli otsustava tähtsusega, sest see tähendab, et virtuaalsetel esemetel on turuväärtus, mis sisuliselt rikub Hollandi Hasartmängude seadusi. Oma järeldustes teatas asutus, et “selliste mängude pakkumine Hollandi mängijatele on ilma hasartmängu litsentsita ebaseaduslik”.
Hollandi Mängudeamet ei avalikustanud mängude nimesid, kuid andis mängutootjatele tähtaja 20. juunini mängude sisu muutmiseks või neid ootab karistus. Veelgi enam, amet rõhutas, et kõigi uuritud mängude aardekastid võivad olla sõltuvust tekitavad.
Belgia kehtestatud keeld
Kõigest nädal pärast seda, kui Holland teatas oma otsusest, järgis Belgia seda eeskuju. Leiti, et mängud FIFA 18, Overwatch ja Counter-Strike: Global Offensive rikuvad Belgia Hasartmänguseadusi. Belgia teatas, et kui tootjad ei eemalda hasartmängudega sarnast sisu oma toodetelt, saavad nad trahvi kuni 800 000 euro ulatuses või karistusena kuni viis aastat vangistust.
Belgia Mängudekomisjon uuris ka mängu Star Warsi Battlefront II. Kuid mängutootja tegi kohe pärast mängu väljaandmist oma süsteemi muudatusi, jättes välja kõik õnnemängu elemendid.
Euroopa Liidu ülene keeld on võimalik
Üks päev pärast seda, kui Holland keelustas aardekastid tegi riigi Mängudeamet avalduse, et ta soovib “töötada koos teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega, et saavutada ühised eeskirjad aardekastide kohta”. Hollandi Mängudeameti esindajad käivitasid kampaania ühistegevusteks ja väljendasid soovi pretsedendi loomiseks, hoolimata sellest, et igal Euroopa Liidu liikmesriigil on oma unikaalsed seadused ja eeskirjad.