Kõige suuremad fikseeritud tulemustega mängude skandaalid Euroopas

Spordimängude võistluslik olemus ning põnevus sõltuvad mängude aususest. Paraku on aga mitte just kõige kaugemas ajaloos nähtud mitmeid juhtumeid, kus spordimängude ausus on kadunud ning spordimatšide tulemused on fikseeritult kokku lepitud juba enne mängu algust, et rikastada teatud osapooli sellise tulemusega.  Need olukorrad on kihlvedusid tegevate inimeste, näiteks Bet365 bonus kasutajate seas väga ebasoovitavad.

Alljärgnevalt toome välja mõned Euroopa lähiajaloo suurimad skandaalid, kus selgus, et mitmete Euroopa suurvõistluste tulemused olid juba ette kindlaks määratud.

Euroopat muserdas suurim fikseeritud tulemuste skandaal

2009. aastal selgus, et umbes 200 matši üheksas riigis olid seotud fikseeritud mängutulemustega, kuid Saksa politsei arvas seejuures, et välja selgitatud probleem on vaid jäämäe tipp. Manipuleeritud mängude hulgas oli kolm Meistrite Liiga mängu ja 12 Euroopa Liiga mängu ning suur hulk kvalifitseerimismänge.
Pettuse mahud on hämmastavad. Saksa politsei arriteeris hulga inimesi mitmes riigis, nende hulgas on nii treenerid, kohtunikud kui ka mitmed mängijad. Kogu pettuse eesmärk on üks: teenida mängutulemuste pealt raha tänu spordipanuste tegemisele. Kogu pettuse mahuks on hinnatud 10 miljonit eurot, kuid tegelik maht võib olla veel suurem.

Pettuse mõju on niivõrd laastav, et halvas jalgpallimaailma mõneks ajaks ning kaotas inimeste usu jalgpallimaailma. Skandaal on tihti tituleeritud Euroopa kõige suuremaks fikseeritud matšide skandaaliks läbi kogu ajaloo. Mõjutusi on tunda tänaseni ning mitu inimest on saanud karistuseks reaalse vangistuse. Mõned klubid said pika võistluskeelu, Armeenia ühe klubi president ja endine kapten said terveks eluks Euroopas jalgpallikeelu.

Bundesliga skandaal ohustas Saksa jalgpalli

Paar aastat enne 2009. aasta suurejoonelist skandaali raputas Saksa jalgpallimaastikku 2 miljoni euro suurune fikseeritud matšide skandaal, mis oli seotud kohtuniku Robert Hoyzeriga. Kogu skandaali taga peitus taaskord soov teenida raha spordipanuste pealt.

Hoyzer tegutses üheskoos mängijate, hasartmängurite ja mitmete ametnikega selleks, et vilistada mänge teatud viisil ning seeviisi tuua kaasa teatud tulemustega mäng. Mees sai eluks ajaks jalgpalliga seonduvate valdkondade keelu ning mitmed pettusega seotud pooled said vanglakaristuse. Pettusesse olid segatud mitmed mängud, mis olid seotud Maailmakarika mängudega.
2009. aasta skandaal polnud sugugi esimene kord, kui Bundesliga oli seotud skandaaliga. 1970.-71. aastal avastati, et mitmed Saksamaa meistrivõistlused olid tegelikult seotud manipulatsiooniga, kus mängijad lasid end ära osta selleks, et kaasa tuua teatud tulemusega mäng. Karistuse said 52 mängijat, kaks mänedžeri ja kuus klubi.  

Soome liigasid üritati ära osta

Saksamaa liigad on küll aja jooksul olnud seotud mitmete skandaalidega, kuid probleemid on läinud ka kaugemale Saksamaast.

Näiteks avastati, et 2011. aastal üritati Soome liiga mängijaid ära osta. Mitmed mängijad said isegi mängukeelu mõneks ajaks ning manipuleerija ise Wilson Raj Perumal sai kahe aasta pikkuse vanglakaristuse.

Äraostmise katsetusi on tehtud mujalgi

Sarnaselt Soomes toimunule avastati, et 2009. ja 2011. vahemikus üritati Austrias ära osta mitmeid SV Groedig klubi liikmeid, kuid mängijad õnneks keeldusid sellest. Siiski aga anti probleemist teada, kuna tegemist oli järjekordse katsetusega manipuleerida mängude tulemusi.

Kuigi Türgi pole otseselt Euroopas, tasub tähelepanu pöörata ka Türgi liigades toimuvale. 2011. aasta, mis on praeguseks juba tuntud oma skandaalirohkuse poolest, tõi kaasa uurimise ka Türgis, kus politsei avastas, et 19 jalgpallimängu võisid olla fikseeritud tulemustega. Arreteeriti kokku 61 inimest, nende hulgas klubi haldurid ja riikliku liiga mängijad.

Kokkuleppemängude skandaale kerkib paraku välja pea iga aasta, eriti hull on olukord jalgpallivaldkonnas, mis on tuntud parimate panustamisvõimaluste poolest. Kõikide kokkuleppemängude tagamõte on üks: teenida raha spordipanuste pealt. Kui pettusega seotud pooled on teadlikud mängu tulemustest, saavad nad panustada suuri summasid ning seejärel teenida kordades suuremaid summasid võidu pealt.

UEFA ja riikide politsei tegelevad aktiivselt pettuste väljaselgitamisega, et hoida jalgpalli siiski eetilise ja ausana. Viimastel aastatel pole õnneks uusi skandaale ilmnenud, viidates sellele, et Euroopa jalgpalli olukord on paranenud.